Ometaci signal su uredjaji koji sluze za zastitu od prisluskivanja i neovlascenog pracenja. Ometaci se drugacije nazivaju i blokatori signala odnosno jammer -i. Postoje mnostvo razlicitih ometaca signala koji se razlikuju po funkcijama, jacini i naravno kvalitetu.
Svaka eventualna zloupotreba uredjaja u nedozvoljene svrhe podleze licnoj odgovornosti krajnjeg korisnika !
Ometac signala slabije ali i dalje dovoljno jake snage
Prenosni uredjaj
Moze da ometa istovremeno 4 frekvencija
Sta predstavljaju ometaci signala:
Uredjaji koji sluze za blokiranje odnosno za ometanje rada drugih uredjaja ( uredjaji koji se ometaju mogu biti raznovrsni u zavisnosti od frekvencija rada ometaca ) nazivaju se ometaci signala.
Pored ovog naziva koriste se jos i blokatori signala, jammer -i.
U zavisnosti od frekvencije rada tj. koje se frekvencije blokiraju postoje razni ometaci.
Sa napretkom i razvojom tehnologije kao sto su mobilni telefoni, gsm bubice, radio bubice kao i drugi uredjaji preko kojih se moze vrsiti neovlasceno pracenje, postoji sve veca potreba za koriscene ometaca signala kako bi se zastitila sopstvena sigurnost od prisluskivanja i neovlascenog pracenja.
Kako se ometaci primenjuju u praksi:
U zavisnosti od samog uredjaja i nacina rada, njihova primena moze biti veoma raznovrsna.
Od najbanalnijih stvari kada se ometaci koriste u pozoristima, bioskopima, fakultetima i drugim manifestacijama gde je zabranjena upotreba mobilnih telefona i drugih uredjaja.
Veoma uspesno se upotrebljavaju na poslovnim sastancima kako bi se obezbedila apsolutna sigurnost po pitanju industrijske spijunaze. Pomocu njih se postize i apsolutna tisina jer nema prekida sastanaka.
Koriste za zastiti od prisluskivanja i neovlascenog pracenja kako u automobilima tako i stanovima, kancelarijama. Tada im je glani zadatak da ometaju rad bubica za prisluskivanje.
Efikasni su u blokiranju i ometanju rada gps lokatora tj. gps trackera i onemogucavaju neovlaceno pracenje vozila i ljudi.
Podela ometaca prema njihovoj nameni:
Prva podela jeste na osnovu njihove mobilnosti, dakle postoje mobilni tj. prenosivi i fiksni ometaci.
Kod fiksnih odnosno stacionarnih uredjaja napajanje je iskljucivo na 220V, i rad odnosno zastita od prisluskivanja se vrsi bez pomeranja uredjaja
Prenosivi uredjaji imaju svoju punjivu bateriju i mogu da rade bilo gde.
Prema nacinu hladjenja se mogu podeliti na uredjaje sa kulerima ( za neprekidan rad neophodno je da imaju kulere koji ih hlade ) i na uredjaje koji imaju pasivno hladjenje
Najbitnija podela ovih uredjaja za ometanja jeste prema njihovoj funkciji:
Uredjaji za ometanje GPS signala, vrsi se ometanje svih uredjaj koji koriste gps signal ( npr. gps lokatori za vozila )
Uredjaji za ometanje GSM signala, ometaju rad ili svih frekvencija koje koriste mobilni telefoni ili samo odredjene ( u zavisnosti od modela )
WiFi ometaci
I uredjaji za ometanje koji ometaju rad vise frekvencija istovremeno.
Koje su najbitnijie tehnicke karakteristike ometaca:
Ometaci imaju par bitnih tehnickih karakteristika koje su kljucne za njihovu primenu:
Prva i najbitnija jeste SNAGA koja odredjuje radijus odnosno poluprecnik njihovog dejstva, ovaj radijus dejstva moze biti jako mali ( amaterski uredjai ) i jako velik ( profesionalni uredjaji )
Zatim jako bitna karakteristika jeste njihova autonomija rada.
Jako je bitno i koje frekvencije uredjaj blokira tj. koje frekvencije ometa, jedna antena predstavlja jednu frekvenciju koja se blokira. Tako da ako uredjaj poseduje vise antena on blokira onoliko frekvencija koliko antena ima.
Sta je bitno prilikom primene ometaca:
Vrlo je bitno koliko se nalazite od baznet stanice mobilne telefonije ( to je bitno za uredjaje koji vrse ometanje frekvencija mobilne telefonije odnosno gsm bubica )
Radijus dejstva je direktno povezan sa udaljenoscu od baznih stanica, bliza bazna stanica smanjuje radijus dejstva ometaca ( to je bitno za uredjaje koji ometaju GSM spektar )
Vise o ometacima procitajte jammer
Ometaci was last modified: August 6th, 2016 by agent007